Persberichten

VCB steunt PPS-aanpak voor Vlaamse schoolgebouwen

Vanmiddag heeft de Vlaamse regering besloten voor de Vlaamse scholen een tweesporenbeleid te volgen: enerzijds gaat zij de investeringsmiddelen vanuit de reguliere begroting optrekken en anderzijds zal zij voor bepaalde projecten een beroep doen op samenwerking met de private sector. De Vlaamse Confederatie Bouw (VCB) staat achter deze dubbele aanpak omdat zij zowel grote als kleine bouwbedrijven ten goede komt. De VCB hoopt nauw bij de verdere uitwerking te worden betrokken.

Momenteel duur het acht jaar vooraleer een investeringsdossier voor een schoolgebouw gefinancierd geraakt. Het tweesporenbeleid dat de Vlaamse regering vandaag heeft goedgekeurd, moet ertoe leiden dat al veel te lang aanslepende investeringsdossiers voor schoolgebouwen eindelijk worden gedeblokkeerd.

Bij de uitvoering van dit beleid zal de overheid wel aandacht moeten hebben voor de volgende punten.

Vooreerst zijn niet alle projecten voor scholenbouw even geschikt voor publiek-private samenwerking (PPS). Volgens de VCB komen vooral grotere nieuwbouwprojecten in aanmerking voor uitbesteding aan een vennootschap die zowel het ontwerp, de bouw, het onderhoud als de financiering op zich neemt. Kleinere renovatiewerken worden best uitgevoerd volgens traditionele aanbestedingsformules en worden best gefinancierd vanuit de reguliere begroting.

Op die manier komt de geplande inhaaloperatie op het vlak van scholenbouw niet alleen grotere bedrijven ten goede die een integrale aanpak van een bouwproject aankunnen. Tegelijk zullen daarbij ook KMO’s voldoende aan bod kunnen komen die zich op de uitvoering van kleinere renovatiewerken toeleggen.

Belangrijk is ook dat de risico’s voor de private vennootschap niet buitensporig groot worden. Want dan zullen de gevraagde borgstellingen en verzekeringen en dus de uiteindelijke projectkosten te hoog oplopen.

Tenslotte is het doorgaans niet zinvol het onderhoudscontract voor schoolgebouwen over een te lange periode te spreiden, bijvoorbeeld over 30 jaar. Het lijkt verkieselijk het onderhoud bijvoorbeeld om de tien jaar weer in concurrentie te plaatsen.

Om al die redenen vindt de VCB het belangrijk dat zij namens de Vlaamse aannemers verder bij de uitwerking van het scholenbouwbeleid wordt betrokken.

Marc Dillen
Directeur-generaal van de Vlaamse Confederatie Bouw

[ top ]
 



 

www.groeps.be
www.federale.be
www.adhesia.be
www.eurothane.be
www.renson.be
Contact Track&Trace
www.vanmeijel.nl
www.eternit.be